Jesienne wędrówki 2008.

Program Jesiennych wędrówek został zaplanowany w II etapach. Głównym założeniem było zorganizowanie wspólnego integracyjnego wyjazdu osób niepełnosprawnych zamieszkałych w powiecie rzeszowskim.

Pierwszy etap został zaplanowany w terminie 13 – 14 października 2008 r. do Zakopanego i okolic. Podczas wyjazdu uczestnicy mieli zapewniony: przejazd autokarem, nocleg w dzielnicy Zakopanego – Olczy wraz z 4 posiłkami, kąpiele w basenach geotermalnych w Szaflarach, przejazd kolejką linową na Kasprowy Wierch. Na miejscu przywitała nas piękna słoneczna pogoda, z okien naszego pensjonatu mogliśmy podziwiać najwyższe szczyty Tatr. Obsługa pensjonatu zadbała o smaczne posiłki i miłą góralską gościnność. W drugi dzień zgodnie z planem wędrówki udaliśmy się na kolejkę linowa aby wyjechać na Kasprowy Wierch. Niestety na miejscu okazało się, że wyjazd jest niemożliwy ze względu na nagłą awarię wyciągu. Z tego też względu próbowaliśmy pokonać część trasy na szczyt pieszo. Po drodze oglądaliśmy strumyk, pięknie zabarwione jesienią liście drzew i krzewów. Droga w górę z czasem okazała się zbyt trudna dla naszych uczestników, więc postanowiliśmy wrócić do centrum Zakopanego i spróbować wyjechać kolejką szynową na Gubałówkę. Pogoda okazała się bardzo dla nas łaskawa i na szczycie mogliśmy podziwiać piękną panoramę Zakopanego i okolic, pasące się stado baranów, atrakcje przygotowane dla turystów. W I etapie jesiennych wędrówek wzięło udział łącznie 53 osoby z czego 28 osób stanowili niepełnosprawni.

II etap Jesiennych wędrówek odbył się w terminie od 07.11.2008 do 09.11.2008 r. zaplanowano zwiedzanie z przewodnikiem Starego Sącza i zakątków Krynicy. Oglądaliśmy Dolinę Popradu wraz z pozostałymi zabytkami kultury Łemków, przejście graniczne Polsko Słowackie. W drugi dzień pobytu wyjechaliśmy kolejką linowa na Jaworzynę Krynicką. Wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy zabytki i ciekawe zakątki Krynicy. Po południu wyjechaliśmy kolejką linową na Górę Parkową, a po kolacji obsługa ośrodka zaprosiła nas na ognisko na terenie posiadłości. W trzecim dniu wysłuchaliśmy koncertu Orkiestry Zdrojowej z Palmiarni na deptaku Krynickim, a następnie chętne i odważne osoby miały okazję zjazdów po torze saneczkowym bez śniegu. Śmiechu i atrakcji było mnóstwo, szczególnie gdy zjeżdżaliśmy koleją linową z Jaworzyny i nastąpiła kilku minutowa przerwa w dostawie prądu, a my zawiśliśmy w 6 osobowych wagonikach kilkanaście metrów nad ziemią. W II etapie wzięło udział łącznie 52 osoby z czego 28 to osoby niepełnosprawne. Niewątpliwie każdy z uczestników wycieczek miał szansę zobaczenia, doświadczenia nowych wrażeń i pozytywnych przeżyć, zapoznania się z członkami ościennych stowarzyszeń, nawiązania nowych znajomości i relacji. Jako organizatorzy uważamy, że tego rodzaju wspólne przedsięwzięcie przyniosło zaplanowane rezultaty. Tym bardziej, że plan wędrówek został dostosowany do danej grupy uczestników i jej sprawności fizycznej i umysłowej. Staraliśmy się stworzyć uczestnikom wypraw klimat zaufania, bezpieczeństwa i akceptacji oraz dostarczyć radości i przyjemności z obcowania z naturą. A poprzez tego typu program poprawić jakość interakcji społecznych osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Wszyscy czekamy na kolejną wyprawę…

Do góry


Dodatkowe informacje